EY 2022 CEO Görünüm Araştırması Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

2022’de CEO’lar uzun vadeli değer yaratacak yatırımlara odaklanacak

Dünya çapında 2 binden fazla CEO’nun katıldığı araştırma, güvenin geri döndüğünü gösteriyor. Araştırmaya göre, ankete katılan CEO’ların yüzde 54’ü mevcut işletmelere, dijital dönüşüme ve sürdürülebilirlik yatırımlarına öncelik verecek.

Dünya genelinde 2 binden fazla CEO’nun beklentilerini ve önlerindeki zorluk ve fırsatlar hakkındaki görüşlerini ortaya koyan EY 2022 CEO Görünüm Araştırması yayınlandı. Araştırmaya göre, dünyanın Covid-19 pandemisinde yeni
bir asamaya girdiği bu dönemde, büyüme arayışında olan CEO’lar yatırımlarla, birleşme ve satın alma (M&A) alanlarındaki planlarında vites yükseltmeye hazırlar.

Araştırmaya göre, ankete katılan CEO’ların yüzde 54’ü mevcut işletmelere, dijital dönüşüme ve sürdürülebilirliğe yatırıma öncelik verecek. Ayrıca, yanıt verenlerin yüzde 79’u maliyetleri düşürmek, gelecekteki beklenmedik aksaklıklara karşı hazırlıklı olmak ve riskleri en aza indirmek amacıyla tedarik zincirlerinde ayarlamalar yaptı ya da bunu planlıyor.

Birleşme ve satın almalar tarafında 5 trilyon ABD Doları seviyesinde rekor bir hacme ulaşılan 2021’in ardından, CEO’lar için işlemler 2022’de diğer yatırım alanlarını tamamlayacak kritik bir araç̧ olmaya devam edecek. Araştırmaya katılanların yaklaşık üçte ikisi (yüzde 59), şirketlerinin önümüzdeki 12 ay içinde satın almaları sürdürmesini bekliyor (2021 başında bu oran yüzde 48 olmuştu).

Dünyada birleşme ve satın almalarda 2022’nin genel görünümü

Araştırma bulgularına göre, CEO’ların 2022’de öncelik vereceği anlaşmalar, operasyonel yeteneklerin (yüzde 26) yanı sıra çevresel, sosyal ve yönetişimsel (ESG) konumları ile sürdürülebilirlik ayak izlerini (yüzde 20) iyileştirici nitelikteki anlaşmalar olacak.

2022’de şirket satın almak isteyen CEO’ların en çok tercih ettikleri ülkeler, ABD, İngiltere, Çin, Hindistan ve Almanya olarak sıralanıyor. Sektörlere bakıldığında ise, teknoloji, sağlık hizmetleri ve gelişmiş̧ üretim, varlık satın alma olasılığının daha yüksek olduğu ilk üç sektör olarak öne çıkıyor.

ESG ve sürdürülebilirlikle ilgili endişeler, anlaşma yapanlar için giderek daha önemli hale geliyor. CEO’ların yüzde 99 gibi oldukça yüksek bir oranı satın alma stratejilerine bu endişeleri dahil ettiklerini belirtirken, katılımcıların yüzde 6’sı da geçen yıl hedefle ilgili ESG odaklı kaygılar nedeniyle anlaşmalardan uzaklaştıklarını ifade ediyor.

Yatırımcılar, sürdürülebilirlik stratejilerine direniyor

COP26 sonrası dünyada, CEO’lar arasında sürdürülebilir dönüşüme olan yönelim kalıcı hale gelirken gelir artışı kilit bir itici güç̧ olmaya devam ediyor. Araştırmaya katılan CEO’ların dörtte üçünden de fazlası (yüzde 82) stratejik karar verme söz konusu olduğunda ESG faktörlerini “son derece önemli” veya “önemli olarak” tanımlıyor. CEO’ların yüzde 28’i, sürdürülebilirlik alanında lider olmanın sağlayacağı rekabet avantajını oldukça net biçimde görebiliyor.

Bununla birlikte, katılımcıların yüzde 65’i sürdürülebilirlik stratejileri konusunda yatırımcıların ve hissedarların direnciyle karşılaştıklarını belirtiyor. Ankete yanıt verenlerin yaklaşık dörtte biri (yüzde 21) ise uzun vadeli yatırım planlarının yatırımcılardan destek görmediğini veya yatırımcıların daha çok üç aylık kazançlara odaklandıklarını belirtiyor.

Özge Gürsoy Büyükavşar

EY Türkiye Strateji ve Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı

“CEO’lar, birleşme ve satın alma işlemlerini uzun vadeli büyüme stratejileri için kritik bir hızlandırıcı olarak görüyor”

CEO’lar, yatırım söz konusu olduğunda öncülük etmeye hazırlar. Aynı zamanda, kırılgan global ortamın etkisi ve artan enflasyon nedeniyle hızla yükselen enerji maliyetlerine kadar her alanda iş yapmanın artmakta olan maliyetleri, onları derinden endişelendiriyor. CEO’ların yatırım araç setinde anlaşmalar önemli bir kaldıraç olmayı sürdürecek. Birleşme ve satın almada bir rekor koşusundan çıkan birçok CEO’nun önümüzdeki dönemde son 12 ay içinde satın alınan varlıkları entegre etmeye odaklanacağı görülüyor. Ancak, CEO’ların satın alma planları, yüksek seviyelerde anlaşma etkinliğinin 2022’de de devam etmesini sağlayacak düzeyde olmalı.

CEO’lar, birleşme ve satın alma işlemlerini uzun vadeli büyüme stratejileri için kritik bir hızlandırıcı olarak görüyor. ESG ve sürdürülebilirlik ile ilgili kaygılar kritik bir önem kazanırken, 2022’deki pazarın aynı zamanda CEO’ların stratejik sürdürülebilirlik hedeflerine daha hızlı ulaşmalarına yardımcı olacak birleşme ve satın almalarla beslenmesi de bekleniyor.

CEO’lar, şirketlerine hissedarlar ve toplum için sürdürülebilir faydalar sağlayacak şekilde yön vermeye hazır. Önceliği sürdürülebilirliğe vermek söz konusu olduğunda, CEO’nun ve yatırımcıların düşünceleri arasında uyuma ihtiyaç duyulduğu görülüyor. Yatırımcılardan ve hissedarlardan yüksek maliyetler ve uzun vadeli getirilerle ilgili şüpheler nedeniyle gelebilecek olan direnç, CEO planlarını rayından çıkarabilir ve şirketlerini tarihin yanlış tarafına savurabilir.

Araştırmanın orijinaline ulaşmak için: https://www.ey.com/en_gl/ceo/will-bold-strategies-fuel-market-leading-growth  


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next