Garanti BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü Koray Öztopçu Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

“Yeni gelecek, otomotiv ve tüketici finansmanı ekosistemi ile gelecek”

 

Koray Öztopçu

GARANTİ BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü

Günümüzde otomotiv sektörü, teknolojinin de etkisiyle büyük değişim yaşıyor. Otomotiv sektörü, bağlantılı ve otonom araçlarla yakın zamanda tüketicilere yalnız bir ulaşım aracı olarak değil aynı zamanda akıllı otomobil olarak da hizmet verecek.

Ülkemizde de yavaş yavaş görmeye başladığımız yeni nesil oto- mobiller, sensör - ekranlarla dolu, üçüncü taraflara, üreticilere ve hizmet sağlayıcılara araç performansı ve hatta sürücü davranışı hakkında nesnelerin internetini kullanarak veri besleyen diğer cihazlarla iletişim kuracak, uygulamalarla yüklenmiş ve hatta kendi kararlarını verecek durumda olacak.

Diğer taraftan otomobil üreticileri, teknoloji firmaları ve finans kurumları otomobilleri gelişen internet altyapılarına şimdiden entegre etme yolunda ilerliyor. Bu adımların tamamı tüketicilerin aldıkları hizmetlere günlük yaşamlarının dokusunda devrim yaratacak nitelikte olacak gibi gözüküyor.

Bağlantılı otomobiller, farklı hizmet modellerini ortaya çıkaracak

Dünyada şimdiden otomotiv teknolojisi ve mobilite hizmetlerinde- ki devrimin aynı zamanda finansal bir devrim olacağı konuşulmaya başlandı. Araç üstündeki ödeme yöntemlerinden, farklı sigortalama imkanlarına kadar, bağlantılı araçlar, gelecekte bankaların, finans kurumlarının müşterileriyle nasıl ve nerede etkileşime gireceğine, hizmet vereceğine yönelik çalışmaları barındıracak. Elbette dijitalleşme, otomotiv, ulaşım ve mobilite de bu yeni trendin oluşmasındaki ve hızla ilerlemesindeki en önemli bileşenler.

Bağlantılı otomobillerin başlattığı yeni mobilite ortamı, hem finansal kurumlar hem de otomobil üreticileri arasında farklı hizmet modellerini getirecek.

Yakın gelecekte otomobiller, birer akıllı araba, aynı zamanda araç üzerinden belki eve sipariş verip, yakıt alımımızı veya araç şarj ödememizi araçtaki uygulama üzerinden yapabileceğimiz bir konumda olacak. Aynı zamanda otomobiller bir akıllı otomobil haline geldiğinde sadakat programlarının da yaygınlaştığını görebilme imkanı bulacağız. Otonom veya bağlantılı otomobiller bu anlamda kendileri şarj zamanlarını belirleyip, o otomobil markasının sadakat programında yer alan şarj istasyonunu düzenli bir şekilde haritada belirleyip seçebilecekler. Bu anlamda tüketici finansmanı ürünleri, alışveriş kredileri de gelecekte bu sistemin bir parçası olabilecekler.

“Akıllı asistan” otomobillerde zorunluluk

Gelecekte bağlantılı otomobiller, sürücülerin direksiyonda iken finansal durumlarını takip etmelerine, otomobillerini şarj ederken ödeme yapmalarına imkan sağlayacak. Dünyada bu anlamda yeni söylemler “bir sonraki tüketici finansmanının tüketicilerin otomobillerinin arkasındaki ihtiyaçlarını öngörmeye adamak” olduğu şeklinde yapılmaya başlandı. Tüketicilerin otomobil satın alımı, taşıt kredisi alımı ile başlayan tüketici finansmanı yolculuğu, sonrasında otomobillerinin direksiyonu başında, bakiyelerini kontrol edebilme, faturalarını ödeyebilme, alışveriş yapma ve bunu ödeme, para transfer edebilme ve diğer basit işlemleri gerçekleştirmeye kadar gideceği konuşuluyor.

Birçoğumuz büyükşehirlerde işe gidip-gelirken zamanımızın büyük bir kısmını trafikte tek başımıza geçiriyoruz. Yurt dışında büyük otomotiv üreticileri ve bankacılık partnerleri tüketicilerin direksiyonun arkasında ne tür bir bankacılık uygulaması kullanmak isteyecekleri konusunda çalışmalar yapıyor. Elbette sürüş sırasında sürüş emniyeti için “akıllı asistan” hizmeti de otomobillerde bir zorunluluk, hatta güvenlik açısından belki “ses imzasının” da geliştirilmesi gündemde yer alıyor.

Yeni sahiplik modelleri üzerinde çalışılıyor

Garanti BBVA olarak sunduğumuz finansal çözümleri, tüketicilerimizin değişen beklentilerine göre yenilemek ve onlara yenilikçi ürünler sunmak için çalışıyoruz.

Yeni dönemde dünyada en göze çarpan değişim araç sahipliklerinde yaşanıyor. Özellikle büyükşehirlerin yoğun trafiği, otomobil fiyatlarındaki global maliyet artışı, üretimde yaşanan arz sıkıntıları yeni hizmet modellerini ortaya çıkarmaya başladı.

Yeni gelecekte, araç paylaşım ve araç kiralama üyelik sistemleri hizmetlerinin önümüzdeki dönemde popülaritesinin artarak devam edeceği konuşulurken otomobil endüstrisinin otonom araçlara daha da yaklaştıkça, şehir yoğunluğu, kıt kaynaklar, arzda yaşanan global sıkıntılar ve maliyetler gibi sorunların da tüketicilerin bireysel anlamda otomobil edinme düşüncesini ötelemesine neden olacağı fikrini doğruyor.

Bu anlamda dünyada otomobil üreticileri yeni sahiplik modelleri üzerine çalışıyorlar. 24 veya 36 aylık “abonelikler” dışında, sahip olma alternatifi dışında hizmet sağlayan kurumların tüm oto- mobillerine ulaşımı sağlayan paylaşımlı bir program başlattığını görüyoruz. Elbette burada tüketicinin finansmanı tarafında farklı alternatifleri de tüketicilere sunmak önem arz ediyor.

Tam araç sahipliğinden paylaşımlı araba kullanmaya kadar olan bu büyük değişimin, finansal anlamda tüketici finansmanına da farklı bir yön vereceğini düşünüyoruz. Bireysel finansmanlar, taşıt kredisi finansmanı ve üyelik finansmanı yöntemine dönüşebilir. Diğer taraftan bu hizmetleri sağlayan ticari araç filo finansmanı büyüyen bir trend olacak.

Önümüzdeki yıllarda, otomotiv sektörümüzün mobilite hizmetleri ile entegrasyonu artarak büyürken, otomotiv ve finans sektörü ekosistemi de yeni ürünler ile tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılaya- rak büyümeye devam edecek.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next