ACEA Genel Sekreteri Eric-Mark Huitema Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Eric-Mark Huitema

ACEA Genel Sekreteri

 

ACEA: AB’ye acilen, satın alma ve hurda teşvikleri gerekiyor

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), binek otomobil satışlarına yönelik 2020 tahminini yaklaşık 9,6 milyon adete düşürdü. Birlik, Covid-19 sebebiyle AB’den, satın alma ve hurdaya yönelik acil teşvik talep etti.

COVID-19 nedeniyle otomobil endüstrisinin karşı karşıya olduğu mevcut durum ışığında, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), 2020 binek otomobil satış tahminini radikal şekilde güncelleyerek yaklaşık yüzde 25 düşürdü. Bu tahmin, Avrupa Birliği'nde 2019'da 12,8 milyon adetlik otomobil satışının 2020’de 3 milyondan fazla azalarak yaklaşık 9,6 milyon adet gerçekleşeceği anlamına geliyor.

Mart ortası ile mayıs arasındaki krizin ilk şok dalgalarının ardından AB pazarı bu yıl yüzde 41,5 daraldı. Bölge genelinde karantina ve sınırlama önlemleri kaldırıldığından, bu durumun, önümüzdeki aylarda bir ölçüde hafiflemesi bekleniyor.

“Avrupa otomobil sektörünün gördüğü en keskin düşüş”

Bununla birlikte ACEA’nın 2020 tahmini, sektörün 2008-2009 mali krizi sonrasında, ardı ardına altı yıllık bir düşüş yaşadığı 2013'ten bu yana açıkladığı en düşük otomobil satışları tahmini oldu. Bu kasvetli görünüm, yüzde değişimi anlamında Avrupa otomobil sektörünün şimdiye kadar gördüğü en keskin düşüşü temsil ediyor.

“Bu senaryo, AB ve üye devletler tarafından, hızlı ve güçlü tedbirlerle hafifletilebilir”

Konuya ilişkin açıklama yapan ACEA Genel Sekreteri Eric-Mark Huitema, “ACEA, bu dramatik senaryonun AB ve üye devletler tarafından hızlı ve güçlü tedbirlerle hafifletilebileceğini ümit ediyor” dedi ve şöyle devam etti: “Bugüne kadar satışlarda görülmemiş bir çöküş olduğu göz önüne alındığında, yeni otomobil satışında ihtiyaç duyulan talebi yaratmak için AB genelinde acilen satın alma ve hurda teşviklerinin gündeme alınması gerekiyor. Sektörümüzün ve AB ekonomisinin yararına, önümüzdeki aylarda üretim ve istihdama verilen zararın artmasını önlemek için hem AB'den hem de üye ülkelerden gerekli siyasi ve ekonomik desteği bekliyoruz.”

Kaynak: https://www.acea.be/press-releases/article/eu-car-sales-forecast-2020-record-drop-of-25-expected-this-year-says-acea

 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next