Soner Irmak - 2020 büyüme yılı olacak Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Soner Irmak: 2020 büyüme yılı olacak

Otomotiv pazarındaki yüzde 23’lük daralma, kredi kullanımına da yansıdı. 2019 sonu itibarıyla otomobil satın alımında banka ve finansman şirketlerinden kullandırılan taşıt kredisi stoğu 41 milyar TL civarında, sadece finansman şirketlerinden kullandırılan kredilerin stok bakiyesi ise yaklaşık 20 milyar TL olarak gerçekleşti. 2018’İn aynı dönemine göre finansman şirketleri kredi stoğu yaklaşık yüzde 27 daraldı.

ALJ Finans Genel Müdürü Soner Irmak, 2020’de yeni ve ikinci el araç pazarının artmasıyla birlikte, taşıt kredisi kullanımlarının ve kredi stok büyüklüğünün de yükselmesini beklediklerini belirterek şunları söyledi: “2019’un son aylarında taşıt kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüşle beraber otomotiv sektöründe ertelenen talepler hayata geçti. 2020 yılında sektördeki toparlanmanın devam etmesi ve otomotiv pazarının 600 bin civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Araç satışlarındaki artış ve taşıt kredisi faizlerindeki düşüş ile krediye olan talebin artması neticesinde, stok büyüklüğünün yeniden gelişim göstererek 2020’de 25-30 Milyar TL bandına oturmasını bekliyoruz. En kötü senaryoda bile bu yıl sektörün yüzde 15-20 civarında bir büyüme yakalayacağını; ertelenmiş talebin ve finansal piyasalardaki normalleşmenin büyümeye önemli destek vereceğini düşünüyoruz.”

2020’nin ALJ Finans için yeniden büyüme yılı olacağını sözlerine ekleyen Irmak “Yeni araç pazarındaki büyümenin yanı sıra, ikinci el piyasasından da daha çok pay almayı planlıyoruz.  2020 yılı içerisinde 1 milyar TL’nin üzerinde yeni kredi kullandırmayı hedefliyoruz. 2020 yılında kredi portföyümüzde yüzde 40-45 civarında bir büyüme ve 20 binin üzerinde araç finansmanı sağlamayı planlıyoruz” ifadesine yer verdi.

 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next