Otomotiv Sektörünü Dönüştüren Beş Trend Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Otomotiv Sektörünü Dönüştüren Beş Trend

PwC’nin, “Otomotiv Sektörünü Dönüştüren Beş Trend” adlı çalışmasına göre geleceğin otomobilleri elektrikli, otonom, paylaşımlı ve bağlantılı olacak. Bunların yanı sıra otomobiller sürekli güncellenme özelliğine de sahip olacak.

PwC’nin “Otomotiv Sektörünü Dönüştüren Beş Trend” adlı araştırma raporu
20. yüzyılın yaşam alışkanlıklarında çok önemli yer tutan otomobilin, gelişen teknolojiler ve toplumsal taleplere bağlı olarak radikal bir dönüşümden geçtiğini ortaya koyuyor. Rapora göre, 2030’a kadar gerçekleşecek olan otomotiv devrimi ile sektörün yıllar boyu alıştığı pek çok kural tersine dönecek. Pazardaki değişimi tetikleyecek kavramlar ise; elektrikli, otonom, paylaşımlı, bağlantılı ve sürekli güncellenen olarak karşımıza çıkıyor.

PwC’nin araştırmasına göre 2030 yılında otomotiv sektörünü bekleyen trendler:

  • Yeni satılan araçların yüzde 55’i elektrikli olacak.
  • Kat edilen mesafenin yüzde 40’ı sürücüsüz araçlardan olacak.
  • Kat edilen her üç kilometrenin biri “paylaşımlı” araçlara ait olacak.
  • Avrupa’da 18 milyon olan yıllık yeni araç satışları yüzde 34 artarak 24 milyona ulaşacak.
  • Her bir araç çok daha fazla yol katettiği için araçların yenilenme hızı artacak.
  • Teknolojik gelişmeler pazarı her yıl model yenilemeye zorlayacak.

Daha az sahiplik, daha çok paylaşım

2030’da daha fazla insanın araç paylaşma modellerine yönelmesiyle, çok daha az kişinin araç sahibi olması bekleniyor. Buna karşılık şu anda araç kullanamayan kişilerin de otonom araç kullanacak olması nedeniyle bireysel trafiğin yüksek derecede artması mümkün görünüyor. Bununla birlikte artan bağlantılı olma kapasitesi sayesinde trafiği düzenlemek gelecekte çok daha kolay olacak. Otomotiv sektörünü bekleyen mega trendlerin etkisiyle kara trafiği bir bütün olarak kökten değişecek.

Her üç kilometrenin biri “paylaşımlı” olacak

Düşük maliyetli paylaşım konseptlerinin büyümesiyle sadece birkaç yıl içinde, kişilerin kendilerini kendi araçlarıyla bir yere götürmeleri birçok ulaşım seçeneğinden sadece biri olacak. Araştırma 2030’a kadar kat edilen üç kilometreden birinin “paylaşımlı” olacağını öngörüyor. Paylaşılan araçların çok daha fazla kullanılması araçların yıpranma hızını arttıracağından, araç satışlarında artış olması bekleniyor. Raporda Avrupa’daki araç satışlarının yüzde 34 oranında artarak 2030’da 24 milyona çıkması, ABD’de yüzde 20 artışla bu rakamın 22 milyona ve Çin’de ise yüzde 30 üstü artışla 35 milyon olması bekleniyor.

Her yıl yeni bir model

Günümüzde ortalama 5-8 yıl arasında değişen model yenileme hızı teknolojik gelişmelerin etkisi ile gelecekte çok hızlanacak. Rapora göre bu dönüşüme ayak uydurmak ve özellikle araç içi yazılım ve hizmetlerin yenilenmesi ihtiyacını karşılamak için şirketler neredeyse her yıl yeni bir model çıkaracak.

Ar-Ge yatırımlarının yönü değişecek

Otomotiv şirketleri, en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketler olsalar da, en “yenilikçi” şirketler olarak tanımlanmıyor. Örneğin PwC’in “En yenilikçi 10 şirket” araştırmasında sadece bir otomotiv şirketi bulunuyor. Rapora göre ayakta kalabilmek için, otomotiv şirketlerinin yazılım ve hizmet alanına yönelmeleri ve daha yenilikçi Ar-Ge yatırımları gerçekleştirmeleri gerekecek.

Geleceğin otomobillerinin sağlayacağı kolaylıklar

• Gürültüsüz ve temiz: Elektrikli olacağı için geleceğin otomobilleri daha az egzoz dumanı yayacak, daha gürültüsüz şekilde çalışacak.

• Zaman: Otonom hareket edebileceği için geleceğin araçları kullanıcılara zamandan tasarruf sağlayacak.

• Erişilebilir: Geleceğin otomobillerini kullanmak için ehliyet gerekmeyecek böylece daha erişilebilir olacak.

• Daha ekonomik: Geleceğin otomobilleri kullanım başına ücretlendirilebilecek, kiralanabilecek, paylaşımlı kullanılabilecek. Bu sayede doğrudan satın alınması gerekmeyecek. Bu da geleceğin otomobillerini daha ekonomik kılıyor.

 

Kilit pazarlarda 2030’a kadar beklenen yıl/km performans artış oranları

Otonom sürüş:

Avrupa’da yüzde 40

ABD’de yüzde 36

Çin’de yüzde 50

Paylaşımlı sürüş:

Avrupa’da yüzde 35

ABD’de yüzde 34

Çin’de yüzde 46 oranı


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next