ODD Teknik Komite Toplantısı (2012) Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

ODD Teknik Komite Toplantısı

ODD, 28 Haziran 2012'de “Teknik Komite Toplantısı”nı gerçekleştirdi.

ODD tarafından gerçekleştirilen Teknik Komite Toplantısı'na on dokuz ODD üye firma temsilcisi katıldı. Atilla Ergin ve Meriç Önarslan'ın başkanlığını yaptığı toplantının ilk maddesini “Araç Tamir ve Bakım Bilgilerine Erişim” (2005/4 Kapsamında, AT 715/2007 Yönetmeliği Hakkında) oluşturdu. Konu hakkında ODD'ye Rekabet Danışmanlığı hizmeti veren Aslan Hukuk Bürosu'ndan Avukat Elif Gökdağ Öner, detaylı açıklamalar yaparak üyeleri bilgilendirdi ve üyelerin konu ile ilgili sorularını yanıtladı. Bu konuda bir çalışma grubu kurularak Yönetmelik hakkında açıklama talebiyle dilekçe oluşturulmak üzere çalışılması kararlaştırıldı.

 

Rekabet Kurumu Kararı Kapsamında SSH Verilerinin Paylaşımı başlığı kapsamında; Rekabet Kurumu kararı ile SSH verilerinin, başvuru içerisinde yer alan şekliyle paylaşılmasını öngören teşebbüs birliği kararına 4054 sayılı Kanun'un 8. Maddesi uyarınca menfi tespit belgesi verildiği bilgisi toplantıdaki katılımcılara aktarıldı. Bu konuda çalışmalara başlanacağı duyuruldu.

Komitenin 12 Haziran tarihli “ÖTA (Ömrünü Tamamlamış Araçlar) Toplantısı” gündem maddesi kapsamında ise, ÖTASAD tarafından Ankara'da düzenlenen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri başta olmak üzere, Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, Rekabet Kurulu temsilcisi ve ODD adına Meriç Önarslan ve Atilla Ergin olmak üzere sektör temsilcilerinin katılımı ile görüşülen gündem maddeleri hakkında katılımcılara bilgi verildi.

14 Haziran tarihli “Çok Aşamalı İmalat” hakkında ise, Martoy Yönetmeliği çerçevesinde çok aşamalı imalat sürecine ilişkin Bakanlık toplantı kararları okundu.

ASBIS sebebiyle hazırlıkların tamamlanması için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı veri tabanındaki tip onay ve uygunluk belge verilerinin güncel tutulması gerektiği hatırlatıldı.

Meclis Komisyonunda olan yeni Kanun tasarıları hakkında da bilgi aktarılarak, Üyelerin bu kapsamda bilgi sahibi olarak hazırlık yapmaları gereği vurgulandı. Toplantıda konuşan Atilla Ergin ayrıca “Elektronik Ticaretin Düzenleme Hakkında Kanun Tasarısı”nın 1 Ocak 2013 itibariyle yürürlüğe gireceğini söyledi. Yeni düzenlemeye göre, elektronik ortamdaki her türlü veri, ses ve görüntüye dayalı iletiler, ancak müşterinin yazılı izni doğrultusunda gönderilebilecek.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next